Matematyka na wesoło w przedszkolu

Nauka matematyki nie zaczyna się dopiero w szkole. Wczesne dzieciństwo to okres gwłatownych zmian poznawczych – rozwój myślenia przedoperacyjnego i początek nabywania kompetencji w zakresie myślenia konkretno – wyobrażeniowego, wnioskowania przyczynowo – skutowego. Dziecko przedszkolne chłonie wiedzę matematyczną jak gąbka. Przelicza, porównuje  wielkości, długości, wzmacnia orientację w czasie, przestrzeni i schemacie własnego ciała. Zadanie dorosłych to rozwijać te predyspozycje w formie atrakcyjnych gier i zabaw.

Doskonalenie umiejętności konstrukowania i prowadzenia gier i zabaw rozwijających zdolności matematyczne przedszkolaków.

• poznasz specyfikę rozwoju poznawczego dziecka w wieku przedszkolnym
  • przypomnisz sobie w jaki sposób diagnozować kompetencje matematyczne przedszkolaków
  • pozznasz wiele ciekawych gier i zabaw ruchowych, planszowych, wykorzystujących różne pomoce dydaktyczne, które ćwiczą poszczególne kompetencje matematyczne
  • nauczysz się konstruować własne gry dydaktyczne

1. Specyfika rozwoju poznawczego przedszkolaków (koncepcja E.
Gruszczyk – Kolczyńskiej, U. Oszwy).

2. Prawidłowości i deficyty rozwojowe dzieci – diagnoza na potrzeby
edukacji  wczesnoszkolnej (wytyczne MEN, próby Piagetowskie)

3. Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez gry i ćwiczenia
usprawniające umiejętność:

• rozwoju operacyjnego rozumowania
  • liczenia na konkretach  i rozumienia zasad przeliczania
  • porządkowania i klasyfikowania zbiorów  ze względu na ich cech oraz porównywania liczebności zbiorów
  • orientacji w  przestrzeni i w schemacie własnego ciała
  • określania cech obiektów: kształt, wielkość, kolor, grubość, fakturę
  • rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych
  • rozumienia cykliczności zjawisk w przyrodzie (dzień i noc, pory roku, miesiące),
  • określania ciężaru przedmiotów, pojemności naczyń, długości, szerokości, wysokości