Zaburzenia mowy u małych dzieci

Proces nabywania umiejętności językowych trwa kilka lat i składa się z kilku etapów. Niezwykle istotny okres swoistej mowy dziecięcej przypada na wiek przedszkolny. Dziecko sukcesywnie poznaje nowe slowa i zwroty, opanowuje prawidłową artykulację,  buduje coraz bardziej wyrafinowane zdania złożone. A wszystko po to, by coraz lepiej komunikować się ze światem i wchodzić z nim w interakcje.

Rozwój mowy nie przebiega u wszystkich dzieci wtym samym tempie. Kiedy  można zatem stwierdzić, że dziecko ma opóźniony rozwój mowy, jakie są przyczyny tych opóźnień, jakie wskaźniki świadczą o trudnościach komunikacyjnych i jak im skutecznie przeciwdziałać, zwłaszcza kiedy nie jest się logopedą?

Doskonalenie umiejętności w zakresie obserwacji i oceny opóźnień w rozwoju komunikacji werbalnej  oraz stymulowanie kompetencji komunikacyjnych u dzieci wieku przedszkolnym.

• dowiesz się jakie są prawidłowości rozwojowe w zakresie nabywania mowy orazczym charakteryzują się zaburzenia w tym zakresie
  • poznasz metody i techniki wspomagające rozwój mowy
  • dowiesz się jak stymulować rozumienie mowy
  • nauczysz się jakimi metodami kształtować mowę czynną
  • dowiesz się jak rozwijać komunikację u dzieci, którzy nie mówią lub komunikują się w ograniczonym zakresie

1. Przyczyny opóźnień rozwoju mowy u dzieci oraz ich wpływ na socjalizację i edukację.
  2. Szczegółowy opis objawów opóźnień w rozwoju komunikacji u dzieci przedszkolnych z uwzględnieniem objawów niejęzykowych
  3. Wstępne rozpoznanie trudności dziecka z zaburzeniami komunikacji werbalnej
  4. Opóźniony rozwój mowy w świetle zaburzeń integracji sensorycznej.
  5. Jak konstruować atrakcyjne zajęcia w pracy z dzieckiem w domu i przedszkolu?
  6. Techniki terapeutyczne w terapii dzieci z zaburzeniami w komunikacji werbalnej – konstruowanie działań korektywnych
  7. Programy edukacyjne nastawione na kształtowanie mowy

online / stacjonarnie