Gry i zabawy rozwijające kompetencje społeczne przedszkolaka

Przedszkole to czas intensywnego nabywania kompetencji spolecznych przez dzieci. Umiejętność wspólnej zabawy i pracy, bezkolizyjne porozumiewanie się z innymi, empatia i życzliwość to ważne obszary socjalizacji. Dając dzieciom szansę na częste ćwiczenie tych kompetencji nauczyciel wzmacnia zdolności samokontrolne u przedszkolaków i przyczynia się do poznawania i lepszego rozumienia siebie i innych. Istnieje wiele gier i zabaw, dzięki którym można świadomie kreować sytuacje społeczne, uczące zgodnego i prospołecznego funkcjonowania w grupie oraz budowania zdrowych relacji z rówieśnikami i dorosłymi.

Dostarczenie nauczycielom wiedzy i narzędzi do wspomagania rozwoju społecznego przedszkolaków.

• dowiesz się jak prawidłowo przebiegać powinien rozwój psychospołeczy dziecka przedszkolnego
  • poznasz wiele gier i zabaw, które pozwolą dzieciom na lepsze poznanie siebie i innych, nauczeni się współpracy i empatii
  • dzięki obserwacji dzieci podczas zabawy po wskaźnikach behawioralnych nauczysz się rozpoznawać prawidłowości i deficyty w zakresie kompetencji społecznych
  • dowiesz się jak dobierać lub konstruować własne gry psychoedukacyjne uczące współpracy i samokontroli

1. Rozwój społeczno – emocjonalny w okresie wczesnego dzieciństwa. Prawidłowości i zadania rozwojowe

2. Zabawy zapoznawcze i integracyjne w grupie przedszkolaków

3. Gry i zabawy uczące współpracy i empatii

4. Zabawy uczące kontroli emocjonalnej (w oparciu o elementy Treningu Zastępowania Agresii)

5. Zadania grupowe wzmacniające pewność siebie, samooocenę.